Evrim Yerli

/Evrim Yerli
Evrim Yerli2018-12-19T07:27:09+00:00
Evrim Yerli
Evrim YerliMA (Liderlik ve Koçluk)
Evolve Liderlik ve Koçluk, Kurucu
EMCC Türkiye, Yönetim Kurulu Başkanı (2018-2021)
Koç Üniversitesi, İşletme Enstitüsü Kıdemli Öğretim Görevlisi

Evrim Yerli

Evrim Yerli kurucusu olduğu Evolve Liderlik ve Koçluk Eğitim Danışmanlığı bünyesinde yönetici ve takım koçluğu, liderlik ve yetenek gelişimi ve kadın liderliği alanlarında hizmet vermektedir. Bunun yanında, Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsünde Kıdemli Öğretim Görevlisi olarak İşletme yüksek lisans öğrencilerine (MBA, Executive MBA) birebir ve grup koçluğu desteği vermekte; koçluk, liderlik, takım yönetimi ve sosyal girişimcilik dersleri vermektedir.

Mart 2018 itibariye Avrupa Mentorluk ve Koçluk Kurulu (EMCC) Türkiye Başkanlığı görevini devralmıştır; EMCC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda 41 North Business School’a Liderlik Programları tasarımı ve geliştirilmesi konusunda danışmanlık hizmeti vermektedir.

2012-2014 yılları arasında Koç Holding’de Kurumsal Koç olarak görev yapan Evrim Yerli, Türkiye’nin ilk kurum içi koçlarından olup; Koç Topluluğu’nda geleceğin lider adaylarına yönelik kurumsal koçluk ve liderlik gelişim programlarını tasarlamış ve hayata geçirmiştir. Bu doğrultuda, üst yönetici yetenek havuzunda yer alan Türkiye ve yurtdışındaki 70 lidere iki yıl süresince birebir ve grup koçluğu çalışmaları gerçekleştirmiştir.

Bunların yanı sıra, Koç Topluluğu’nda insanı merkeze koyan koçluk kültürünün bir yönetim felsefesi olarak yaygınlaştırılmasına yönelik olarak kurumsal iç koçluk sürecinin geliştirilmesinden ve yönetiminden sorumlu olarak, Türkiye’nin en geniş kapsamlı iç koçluk uygulaması olan Koç Topluluğu Kurumsal Koçluk Sistemi’ni geliştirmiştir. Bu sistem sayesinde orta ve üst kademe yöneticiler arasından 106 iç koçun uluslararası akredite koçluk eğitimleri alarak yetiştirilmesini sağlamış, bu kişiler aracılığıyla Topluluk içinde her yıl yaklaşık 200 yöneticiye iç koçluk desteği sağlanabilir hale gelmiştir.

İnsan kaynakları alanındaki kariyerine 2000 yılında Koç Topluluğu’na bağlı eğitim ve danışmanlık şirketi olan İ.d.e.a.’da İnsan Kaynakları Danışmanı olarak başlamıştır. Daha sonra sırasıyla Beko Elektronik, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Otokar, Arçelik ve Koç Holding İnsan Kaynakları bölümlerinde uzman ve yönetici olarak görev yapmıştır. Bu süre zarfında; insan kaynakları ve yönetim geliştirme ile ilgili tüm süreçlerin uygulama ve sistem geliştirme alanlarında rol almıştır. Cabbaroğlu, kurumsal koçluk görevi öncesinde son olarak Divan Grubu’nun İnsan Kaynakları Müdürü olarak görev yapmıştır.

Evrim Yerli, Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF’in PCC – Akredite Profesyonel Koç ve Adler International Learning Kanada’nın ACPC – Adler Sertifikalı Profesyonel Koç sertifikasyonlarını almıştır. Eurasian Gestalt Coaching Program tarafından düzenlenen “Üst Düzey Yönetici Koçluğu ve Organizasyonel Koçluk ile Yeteneği Açığa Çıkarmak” konulu eğitimi ile CRR Global’ın sunduğu “Organizasyon, İlişki ve Sistem Koçluğu” (ORSC) programlarını tamamlamıştır. 2013’ten bu yana Doç Dr. Nita Scherler’in Gestalt Uygulayıcılığı programına devam etmektedir. Dünyanın bir numaralı liderlik gurusu Marshall Goldsmith tarafından geliştirilen “Paydaş Merkezli Koçluk” (Stakeholder Centered Coaching)  isimli tepe yönetici koçluk programını, Team Coaching International tarafından geliştirilen takım koçluğu programını tamamlamıştır. 2015’ten bu yana AoEC (Academy of Executive Coaching) tarafından Londra’da düzenlenen Sistemik Takım Koçluğu Kıdemli Uygulayıcı diploma programına devam etmektedir. Birmingham’da düzenlenen Shadow Work Uygulayıcılığı programını tamamlamış, Ocak 2018 itibariyle Shadow Work Uygulayıcısı unvanını almıştır. Team Diagnostics takım etkinliği ölçüm envanterini uygulama lisanslarına sahiptir. OPQ ve Neo-PIR mesleki kişilik envanterlerinin lisanslı kullanıcısıdır.

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olan Cabbaroğlu, 2011 – 2013 yılları arasında Londra Middlesex Üniversitesi’nin “Organizasyonlarda Liderlik, Koçluk ve Danışmanlık” yüksek lisans programını tamamlamıştır. Bitirme projesini, kadın liderliği alanında ve “Liderlikte Görünürlük” konusu üzerine gerçekleştirmiştir.